Aktiivsed ja passiivsed kuulamistehnikad
konsultatsioon teemal

"Aktiivse ja passiivse kuulamise tehnikad"

Harjutus "Keegi ei tea, et ma....."

Eesmärk: enesetundmise protsessi aktiveerimine.

Menetlus: osalejad istuvad ringis. Psühholoogil on pall käes.

- Nüüd viskame selle palli üksteisele ja see, kellel on pall, lõpetab lause "Keegi teist ei tea, mis mul (või mul on) on. "

Slaid 1. "AKTIIVNE JA PASSIIVNE KUULAMINE"

Slaid 2. "Tunni eesmärk ja eesmärgid"

Sissejuhatus aktiivse ja passiivse kuulamise mõistetesse.

Aktiivse kuulamise tehnika valdamine.

Slaid 3. "Kas me teame, kuidas kuulata?"

See video näitab, kuidas saame kuulata, tehes järeldusi kuuldu kohta..

Slaid 4. "Kas me teame, kuidas kuulata?"

"Meile tundub, et võime kuulata on midagi, mis antakse inimesele sündides, näiteks hingamine. Kuid see tundub ainult nii. Kuulame sageli ja ei kuule vestluspartnerit. Ja juhtub, et me räägime, aga ei kuule meid. Sellise vestluse hind pole kõrge ".

Küsimus: oskus vestluspartnerit kuulata ei ole kerge töö, kuid kas teate, kuidas kuulata?

Diagnostikaüksus. (Küsimustik "Kas teate, kuidas kuulata?"). Muidugi ei saa seda küsimustikku pidada tõsiseks psühhodiagnostiliseks uuringuks, selle peamine ülesanne on demonstreerida 12 märki "halbadest kuulajatest".

Kas kõik on nende tulemusi näinud? Igaüks teist sai hetkel aru, kui palju ta teab, kuidas vestluspartnerit kuulata.

Saate kuulata erineval viisil.

Slaid 5. "Aktiivse (empaatilise) kuulamise tehnika".

See on kuulamistehnika, mis võimaldab vestluses osalemise spetsiaalsete tehnikate abil mõista täpsemalt vestluspartneri olekuid, tundeid, mõtteid, vihjates enda tunnete ja kaalutluste aktiivsele väljendamisele..

Slaid 6. "Passiivse kuulamise tehnika".

See on kuulamistehnika, mille puhul tähelepanelik vaikus toimub vestluskaaslase kõnet segamata või minimaalse sekkumiseta.

Kui te ei ilmuta huvi vestluse vastu, ei näita mingeid tähelepanemärke, astuge haruldase "uh-huh" või "hmm" välja, millest on raske kindlaks teha teie suhtumist toimuvasse, siis see on passiivne kuulamine, koos sellega on suhtluses osalemine minimaalne.

Slaid 7. "Passiivse kuulamise tehnika kasutamise faktorid".

See juhtub siis, kui selle inimesega vestlemise või suhtlemise teema pole teile huvitav, soovite temast lahti saada või lõpetada selle teema arutamine. Kuid mõnikord on kasulik vestlusest mitte mingil moel osa võtta, lihtsalt vaikida, näiteks kui vestluspartnerit haarab emotsionaalne seisund, ta on põnevil, talle jääb millegi mulje nii väga, et ta tahab "välja rääkida", "oma tunded välja visata", hetkel ta ei märka midagi, ei märka kontrollib ennast - selles olukorras peate teda lihtsalt katkestamata kuulama. Emotsioonid "valavad välja", inimene rahuneb ja taastab võime suhelda, mõelda ja analüüsida. Kui partneri emotsioonid on suunatud teile, äratasite nad või juhtusite lihtsalt läheduses olema, "kuuma käe all", pole peamine ülesanne mitte nakatuda vestluskaaslasest tema emotsioonidega, mitte langeda samasse emotsionaalsesse seisundisse, mis toob kindlasti kaasa vägivaldse konflikti, "suhte lahendamine" ". Kuulake teda, võib-olla mõeldes isegi millelegi muule, meeldivale ja kui ta "pritsib ja kuivab", siis osalege aktiivselt konstruktiivses arutelus: "Arutame nüüd rahulikult, mis juhtus ja kuidas olla.".

Seda tüüpi kuulamist, milles osalete suhtlemisprotsessis ja üritate vestluskaaslast mõista, nimetatakse aktiivseks kuulamiseks..

Slaid 8. "Aktiivse kuulamise tehnikad".

Julgustus

- Julgustage teist inimest rääkima

("Jah, jah.", "Ma kuulan sind", "Väga huvitav", "Kas sa võiksid mulle sellest rohkem öelda?")

Selgitus, täpsustus:

- korrake veel üks kord...

- mida sa silmas pead?

- kas saaksite seletada?

Parafraas on teie enda sõnadega ümberjutustamine, ümbersõnastamine. see tähendab, et korrata vestluskaaslase sõnu oma sõnadega, veendumaks, et saite temast õigesti aru. Lihtsaim näide on öeldu peegeldamine. "Need pastakad on nii kallid!" - "Jah, tõepoolest, need pastakad on kallid.

Tunnete peegeldus:

- Ma arvan, et sa tunned...

- Ma saan aru, sa oled nüüd vihane...

Üldistamine:

- ja nii, sa arvad...

- su sõnad tähendavad...

Teooria kindlustamiseks teen ettepaneku harjutus läbi viia.

Harjutus "Aktiivne kuulamine".

Eesmärk: omandada aktiivne kuulamisoskus.

Kirjeldus: töötage paarikaupa. Harjutus kestab 2 minutit.

Üks osalejatest räägib teisele midagi. Kuulaja rakendab aktiivse või passiivse tehnika võtteid valikul 1 min. Ja siis juhi märgi järgi rakendab ta teist tehnikat. Seejärel vahetavad partnerid rolle.

Arutelu: Paaris töötades saadud kogemuste üldine arutelu. Kas teil õnnestus ära arvata kuulamistehnika? Milliseid kuulamistehnikaid kasutati? Millised võtted aitasid kaasa vestluspartneriga suhtlemise tõhususele?

Järeldus: nii aktiivse kui ka passiivse kuulamise tehnika kasutamise efektiivsus sõltub asjaoludest ja tekkivast suhtlusolukorrast.

Harjutus "Katkine telefon".

Eesmärk: näidata osalejatele, kui suur on teabe kadumise protsent passiivse kuulamise ajal, ilma et kinnitataks mõistmist ja küsimuste selgitamist. Ja ka selleks, et selgelt näidata, kuidas ülaltoodud tingimustel teavet moonutatakse.

Kirjeldus: Saatejuht kutsub 5 vabatahtlikku.

Juhised osalejatele: 4 inimest lähevad uksest välja, ühele (kes jäi) loeb saatejuht teksti: „Lasteaia №29 õpetaja Tatjana Lvovna palus edasi anda Kunsti. õpetaja Nazarova, et ekskursioon linnaparki lükatakse teisipäevast 24. aprillist kell 17.00 edasi reedel 27. aprillil kell 16.00. Kõigil ekskursioonil osalejatel peaks sissepääsupiletite ostmiseks kaasas olema 50 rubla. Ja soovi korral ka oravatele pähkleid või seemneid. Kuulava osaleja ülesanne on edastada järgmisele osalejale see, mida ta on meelde jätnud. Osalejad sisenevad kordamööda - kuulavad ja edastavad saadud teavet passiivselt.

Arutelu:% algtekstist järelejäänud teabest ja kas passiivse kuulamise tehnika on efektiivne? Mis jääb meie sõnumist meelde? Mida peate meie sõnumist meeles pidama?

Kokkuvõtvalt.

1. Multika katkendi vaatamine: "Rapuntsel: sassis lugu".

Arutelu: Millist kuulamistehnikat on koomiksifragmendis näidatud? (Julgustus, empaatia)

2. Multika katkendi vaatamine: "Aljoša Popovitš ja madu Tugarin".

Arutelu: millist kuulamistehnikat joonisfilmi fragment näitab?

3. Filmi "Buratino seiklus" katkendi vaatamine.

Arutelu: millist kuulamistehnikat filmi fragment näitab?

Sõltumata suhtlemise eesmärgist, on alati kasulik teada õige kuulamise tehnikaid:

1. Uuri oma kuulamisharjumusi. Mis on sinu tugevused? Milliseid vigu teete? Kas otsustate inimeste üle liiga kiiresti? Kas katkestate sageli oma vestluskaaslast? Mis on kõige tõenäolisem suhtlushäire teie vastustes? Milliseid kasutate kõige rohkem? Kuulamisharjumuste tundmine on esimene samm nende parandamiseks..

2. Ärge hoiduge vastutusest suhtlemise eest. Pidage meeles, et suhtlus hõlmab kahte inimest: üks räägib, teine ​​kuulab. Kuidas saab keegi teada, et te ei mõista teda enne, kui olete talle sellest ise rääkinud??

3. Ole füüsiliselt tähelepanelik. Pöörake kõneleja poole. Säilitage temaga silmsidet. Veenduge, et teie rüht ja žestid räägiksid seda, mida te kuulate. Istu või seisa vestluspartnerist kaugel, mis pakub mõlemale mugavat suhtlemist. Pidage meeles, et esineja soovib suhelda tähelepaneliku, elava vestluspartneriga, mitte kiviseinaga.

4. Keskendu sellele, mida teine ​​inimene räägib. Kuna keskendunud tähelepanu võib olla lühiajaline (vähem kui üks minut), nõuab kuulamine teadlikku keskendumist. Püüdke olukorra sekkumist minimeerida. Näiteks teler või telefon, ärge laske oma mõtetel rännata. Tõenäoliselt võivad teie füüsiline tähelepanu ja kõnetegevus aidata keskenduda sellele, millest vestluspartner räägib..

5. Püüdke mõista mitte ainult sõnade tähendust, vaid ka vestluskaaslase tundeid. Pidage meeles, et inimesed edastavad mõtteid ja tundeid "kodeeritult" - vastavalt ühiskonnas aktsepteeritud normidele. Kuula mitte ainult teavet, vaid ka edastatud tundeid.

6. Jälgige kõneleja mitteverbaalseid reaktsioone. Kuna suurem osa suhtlusest on mitteverbaalne, olge tähelepanelik mitte ainult sõnade, vaid ka kõneleja näoilmete ja žestide suhtes. Pöörake tähelepanu kõneleja väljendusele ja sellele, kui tihti ta sind vahtib või kuidas ta sinuga silmsidet peab. Jälgige oma hääletooni ja kõnekiirust. Pöörake tähelepanu sellele, kui lähedal või kaugel kõneleja sinust on, kas mitteverbaalsed hetked aitavad kõneleja kõnele kaasa või on need sõnades öelduga vastuolus.

7. Säilitage vestluspartnerisse heakskiitev suhtumine. See loob suhtlemiseks soodsa õhkkonna. Mida rohkem kõneleja tunneb end heaks kiidetud, seda täpsemini väljendab ta seda, mida ta öelda tahab. Igasugune negatiivne suhtumine kuulaja poolt põhjustab suhtlemisel kaitsereaktsiooni, ebakindluse ja ettevaatlikkuse tunde.

8. Püüa väljendada mõistmist. Kasutage peegeldavaid kuulamisvõtteid, et mõista, mida teine ​​tegelikult tunneb ja mida püüab mõista. Empaatiline suhtlus ei tähenda mitte ainult kõneleja heakskiitu, vaid võimaldab sõnumist paremini aru saada.

9. Kuula ennast. See on eriti oluline teiste kuulamise võime arendamiseks. Kui olete ärevil või emotsionaalselt erutatud, suudate kõige vähem kuulata, mida teised ütlevad. Kui kellegi sõnum puudutab teie tundeid, väljendage neid teisele inimesele: see selgitab olukorda ja aitab teil teisi paremini kuulata..

10. Vastake taotlustele asjakohaste meetmetega. Pidage meeles, et sageli on vestluspartneri eesmärk saada midagi tõeliselt käegakatsutavat, näiteks teavet, või muuta arvamust või panna teid midagi tegema. Sellisel juhul on piisav tegutsemine vestluspartnerile parim vastus..

Omal ajal ütles "Väikese printsi" autor Antoine de Saint-Exupery: "Suurim luksus on inimeste suhtlemise luksus. Täielik suhtlemine pole võimalik ilma võime kuulata ja kuulda. Püüdsin täna teid muuta "aktiivseteks kuulajateks" ja see aitab teil luua usaldavaid suhteid oma lapse, vanemate ja õpetajatega..

Passiivne ja aktiivne kuulamine

Kui te ei kuula oma partnerit eriti tähelepanelikult, jätate paljudest olulistest punktidest ilma. Selle tulemusel ei raiska te mitte ainult väärtuslikku aega, vaid ärritate ka vestluspartnerit ja see raskendab teie suhte edasist arengut, mis võib tuua kaasa suuri kaotusi. Seega, arvestades, et kuulamisoskus on alati väga kasulik, on otstarbekas professionaalse kuulamise olemasolevaid tehnikaid ja meetodeid lähemalt uurida..

Toimub aktiivne ja passiivne kuulamine.

Passiivne kuulamine annab teisele inimesele võimaluse kaasa rääkida. See seisneb tähelepanelikult vaikimises. Mõlemad sõnad on siin olulised. "Ole vait" - kuna vestluspartner tahab, et teda kuulataks, ja teda huvitavad meie kommentaarid kõige vähem. "Tähelepanelikult" - vastasel juhul solvatakse vestluspartnerit ja suhtlus katkeb, mõnikord vaevu alustades. Sel juhul ei ole vaja teha muud, kui kõnelejat mitte segada ja säilitada tema kõnevoog, et ta saaks end täielikult väljendada..

Selline kuulamine eeldab enda ajutist loovutamist vestluspartnerile, omamoodi alistumist. Kuid saate teada erineva vaatenurga ja siis tegutseda. Avastanud enda jaoks teistsuguse vaatenurga, pole me sugugi kohustatud sellega nõustuma, kuid saame teada, kust meie vestluspartner tuleb, ja saame seda teavet arvesse võttes tegutseda..

Mõne lihtsa passiivse kuulamise reegli järgimine aitab vestluspartneril kaasa rääkida. Selle kuulamismeetodi juures on peamine vastuste miinimum (s.t kõneleja kõnesse mitte sekkumine). Parimal juhul ignoreerib mõni meie fraas vestluspartner halvimal juhul - see lööb ta mõttest välja. Kohatult välja öeldud fraas võib kõnelejalt isegi agressiivse reaktsiooni põhjustada: me läheme ju vastu tema soovile sõna võtta. Passiivses kuulamises peame saama nagu käsn, mis neelab ahnelt vestluspartneri kõne, sorteerimata tema sõnu, valimata peamist asja kuni kõne lõpuni. Saate saadud teavet paremaks hindamiseks panna ainult mõtteliselt märkmeid, näiteks lippe. Sa ei pea olema vestluskaaslase öeldu kohtunik, sa ei pea olema arst, kes ta diagnoosib. Sa pead lihtsalt kuulama.

Kuigi oleme "tähelepanelikult vait", on vestluspartneril vaja pidevalt lasta mõista, et me pole tähelepanelikkuse maski selga pannud, ei tõuse tema kõne ajal oma mõtete pilvedes, vaid oleme keskendunud tema sõnadele. Selleks kasutatakse lühikesi vihjeid: "Jah", "Jah", "Ma mõistan", "Ma näen", "See on väga huvitav". Need märkused on oma emotsionaalse värvuse poolest neutraalsed ja palju õigemad kui üllatunud “Mis sa oled?!”. Kuid samal ajal aitavad nad vestluspartneril rääkida, justkui kutsudes teda kõnet jätkama. Meie tähelepanu märguanne vestluspartnerile võib olla pea noogutamine ja jaatav "naeratus" ja isegi väike näoilme muutus.

Ärivestluses on passiivne kuulamine kõige tõhusam järgmistel juhtudel:

Pingelises olukorras, kui vestluskaaslane hakkab aktiivselt oma tundeid väljendama ja püüab väljendada oma seisukohta, kuna tal polnud varem sellist võimalust. Sel juhul on see kõige mõistlikum, ilma et sekkuks, et mitte "tulle kütust lisada", lasta tal sõna võtta ja alles siis hakata probleemi lahendama..

Kui vestluskaaslasel on raskusi oma murede ja probleemide väljendamisega või vastupidi rõõmudega. Siinkohal on kasulik, olles inimese näoilmete ja žestide abil mõistnud inimese seisundit, kasutada niinimetatud "puhver" -lauseid nagu: "Kas miski häirib teid?", "Sa näed välja nagu õnnelik inimene!" Ja siis kuulake hoolikalt. Asjatu sekkumine võib mureliku vestluskaaslase ainult täielikult maha lüüa.

Alluvatega rääkides. Inimesed on sageli kõhklevad oma ülemusega rääkima, kartes suhte rikkuda. Toetavad märkused näitavad vestluspartnerile, et nad on temast huvitatud, tahavad teada tema arvamust ja tundeid. Mõnes olukorras on passiivne kuulamine aga ebaefektiivne. Loetleme need:

  • 1. Vestluspartneril on vähe või pole üldse soovi rääkida.
  • 2. On oht tõlgendada meie vastuseid valesti kui kokkulepet, ehkki see on vestluspartnerile lihtsalt abiks rääkimise jätkamisel. Seega, kui kuulame vestluspartnerit hoolikalt ja vaikselt, et teda paremini mõista, kuid ei nõustu tema ütlustega, on targem öelda selle kohta kohe, ausalt ja avameelselt. Muidugi võib avaldatud arvamus vestluskaaslase mõttest välja lüüa, kuid muidu on hiljem oht ​​kohtuda suure arusaamatuse ja nördimusega: "Aga ma arvasin, et olete nõus!" Püüdmine selgitada, mida me kuulasime, et aru saada, kuid mitte mingil moel kokku leppida, ei ole tavaliselt aktsepteeritud ja meid saab registreerida silmakirjatsejate leeri.
  • 3. Kõneleja otsib aktiivsemat ja sisukamat tuge ja heakskiitu. Lihtsat nõusolekut võib pidada halvakspanuks ja soovimatuseks rääkida..
  • 4. Passiivne kuulamine pole kohane ja kui see on vastuolus meie huvidega, segab see end avalikustamast. Pole vaja lihtsalt viisakusest kuulata vestluspartneri lõputut lobisemist, eriti kui ta meid äärmiselt tüütab, sest kaastunde ja mõistmise asemel jõuame vastikuseni, tunneme end vestluspartneri egoismi ohvrina. Kuid kannatajad ei saa olla head kuulajad!

Kui passiivsest kuulamisest ei piisa, peaksite liikuma aktiivse kuulamise juurde. Psühholoogid mõistavad seda vestluspartneri sõnade "tuvastamise" või "selgitamisena" ("Mis sellest tuleneb?", "Kas soovite seda öelda.", "Selgitage seda siis üksikasjalikumalt"), parafraseerides ("Kas te arvate seda.", "Nagu ma teid mõistan, järeldub sellest.", "Te ütlete seda.", "Kui ma ei eksi, siis tahate seda öelda."), Kokkuvõtlikult ("Nii.", "Kui siis teie öeldu tulemus. "," Niipalju kui ma aru saan, on teie peamine mõte see. ").

Ärimees, kes räägib ainult endast ja oma ettevõttest, näidates üles äripartnerite vastu huvi, ei saavuta reeglina tõsist edu..

Alustavate ärimeeste kõige tavalisem viga, kui nad üritavad vestluspartnerit oma vaatevinklist veenda, on soov ise liiga palju rääkida. Ja see maksab neile kalliks. Eriti teevad seda viga müügiesindajad..

Tunnistajal, kes tunnistab pikka aega, tüütult ja mõnikord keelega, on sageli hea meel, kui keegi tema kõne kokku võtab. Kuid sel juhul peate kokkuvõttega olema väga ettevaatlik. Parem on juhtida oma vestluspartnerit õrnalt ja taktitundeliselt, et ta ise tema kõnest üldistuse teeks ("Nii et lühidalt öeldes tahtsite öelda, et...", "Teie viimane nõudmine..."). Mittetäielikud fraasid, mis kutsuvad kõne loogilisse lõppu, aitavad inimesel keskenduda ja lõpuks oma mõtte sõnastada.

Vaja on anda vestluspartnerile võimalus sõna võtta. Ta teab oma probleemidest ja vajadustest paremini kui meie. Kasulikum on talle küsimusi esitada. Las ta ütleb meile midagi.

Kui me ei nõustu teise inimesega, võib meil tekkida kiusatus teda katkestada. Sa ei tohiks seda teha. Peame teda kannatlikult kuulama, ilmutama siirast kaastunnet. Las ta alustab vestlust.

Paljud partnerid ootavad suure huviga vestluspausi, et oma sõna saada. Tuleb meeles pidada, et kui me ei luba neil rääkida, siis jääb neile mulje, et neil on see õigus ära võetud. Nad varjavad mõnda aega oma tundeid ja mõtteid, kuid siis äkki väljendavad neid, põhjustades mitmeid täiendavaid probleeme. Seetõttu tuleks partnereid alati hoolikalt kuulata..

Aktiivse kuulamise meetodid: mida see mõiste tähendab, tüübid, tehnikad ja reeglid, tõhusad harjutused

Aktiivsed kuulamismeetodid on mõeldud adresseeritud kõne tajumise parandamiseks, võimaldavad teil õigesti mõista öeldu tähendust, korraldada vestluspartnerit ja luua dialoog vastavalt teie enda reeglitele. Sageli kasutavad psühholoogid teraapiaseanssidel, müügijuhid või läbirääkijad.

Mis on aktiivne kuulamine

Aktiivne kuulamine on suhtlemisviis, mida iseloomustavad:

  • osaleda vestluses nii palju kui võimalik;
  • mõista sügavalt öeldu tähendust, keskenduge vestluskaaslase sõnadele;
  • mitte segada end oma mõtetest, abstraktselt kõrvalistest aistingutest;
  • luua vestluses teise osalejaga usalduslik kontakt verbaalsete ja mitteverbaalsete võtete abil.

Empaatiline kõnetaju parandab suhtluse kvaliteeti, võimaldab juhtida vestlust õiges suunas või saavutada vastuolulistes küsimustes mõistmist. Tähtis on mitte ainult vestluskaaslast kuulata, vaid ka tema sõnadest õigesti aru saada, peamine esile tuua.

Meetodi autor on Nõukogude pere- ja lastepsühholoog Yu. B. Gippenreiter. Ta kirjeldas aktiivse kuulamise tähtsust suhtlemisel ja lähedaste suhete loomist lastega, konfliktide lahendamist perekonnas.

Aktiivne kuulamistehnika.

Aja jooksul hakati vestluspartneriga kontakti kiireks loomiseks kasutama tehnikaid teistes valdkondades:

  • psühholoogilises nõustamises, rühmateraapias;
  • ärisuhtluses;
  • müügis;
  • pedagoogikas, ajakirjanduses;
  • eriolukordade ministeeriumi töös politsei (hädaolukordade ohvritega suhtlemisel, ohvritega).

Aktiivse kuulamise tunnustes on 2 tüüpi: mees ja naine. Nende erinevused:

  1. Kasutusala. Meestüüpi tehnikat kasutatakse ärisuhtluses, läbirääkimistel, korporatiivdiskussioonides, naissoost - psühholoogias, peresuhetes, dialoogides lähedaste või lastega.
  2. Teabe tajumise viis. Meest iseloomustab öeldu ratsionaalne analüüs, naist aga emotsionaalsus, kaastunne ja kaasatus vestluspartneri kogemustesse.
  3. Esimesel juhul on empaatia suunatud kõne tähenduse mõistmisele, teine ​​- usalduse loomisele.
  4. Kasutatavad tehnikad: mõõdukas kriitika, juhtivad küsimused, selgitused meestüübis versus tunnete kajastamine, ümberjutustamine naistüübis.

Aktiivse kuulamise põhitehnikad.

Aktiivne kuulamistehnika

Tehnika aluseks on elav osalemine dialoogis, kus on vaja mitte ainult adresseeritud kõnet kuulda, vaid ka tabada intonatsiooni, meeleolu, näoilmeid või žeste..

Aktiivne kuulamine välistab:

  1. Väärtushinnangud, kriitika. Empaatiline suhtlus põhineb vestluspartneri tingimusteta aktsepteerimisel, mis tõestab inimesele tema enda olulisust ja julgustab teda vestlust jätkama.
  2. Hajameelsus, huvipuudus. Vestluses ei saa te endasse tagasi tõmbuda, ära pöörata, isegi kui vestluse teema pole lähedal. Avatus, vastuküsimused aitavad vastast positsioneerida.
  3. Oma arvamuse pealesurumine. Oluline on austada teise inimese vaateid, väljendada lahkarvamusi õigesti, hinnanguteta, mitte katkestada.
  4. Ärritus, agressiivsus. See tehnika ei toimi konfliktsituatsioonis, kui vestluspartnerid on üksteise vastu. Tõhusaks dialoogiks on vajalik rahulik ja sõbralik suhtumine..

Aktiivse kuulamise tehnika struktuur.

Põhimeetodid

Soovitatavad on järgmised aktiivse kuulamise viisid:

  1. Katkestus vestluses: vaikige 1-2 minutit, et mõelda öeldut, hingata välja, abstraktselt oma mõtetest, tunnetest ja häälestuda dialoogi teise osaleja emotsioonidele.
  2. Korrake vestluspartneri viimaseid sõnu täpsustava või küsiva intonatsiooniga. See aitab keskenduda vestlusele, näidata üles huvi ja tähelepanu. Kuid selle meetodi sagedane kasutamine on tüütu, näeb välja nagu mõnitamine..
  3. Sõnastage ümber. Vastase monoloogi lühike ümberjutustus parandab mõistmist: ta kuuleb ennast väljastpoolt, selgitab või selgitab, kui temast valesti aru saadi.
  4. Häälda tundeid. Inimene räägib vestluskaaslase emotsioonidest nii, nagu ta neid verbaalselt mõistis või tajus („Ma näen, sul on seda raske meeles pidada”, „See teeb sind õnnelikuks” jne), ta räägib ka oma tunnetest vestluse ajal („Selles on raske rääkida ”,„ Tore, et sa seda ütlesid ”jne).
  5. Täpsusta, küsi. Kõrvaldab vihjed, spekulatsioonid, valed järeldused.
  6. Jätkake mõtet. Pärast sõnumi tabamist viib inimene lõpule vestluspartneri alustatud mõtte. See loob, dialoogis osalejad tunnevad end mõistetuna.
  7. Kokkuvõtteks. Järeldused vestluse lõpus või pärast monoloogi aitavad rõhutada aktsente, tuua esile peamised mõtted.

Dialoogis on oluline mõõdukalt kasutada aktiivset kuulamisoskust. Kui sellised võtted peale surutakse, osutub vestlus ebasiiraks, vestluspartner tunneb pinget, sulgub.

Aktiivse kuulamise tehnikad.

Aktiivsed kuulmisreeglid

Keeletehnikaid tuleb täiendada mitteverbaalsete vahenditega teabe edastamiseks. On selliseid teadvustamata suhtlemise instrumente:

  • silmside - otsene pilk annab enesekindlust, soovitab, milliseid emotsioone vestluspartner kogeb;
  • mugavustsoon - vestluse ajal ettepoole kallutades ilmutab inimene huvi, kuid pole soovitatav kellegi kohal riputada, nii et vahemaa oleks väiksem kui 40-50 cm;
  • tagasiside - dialoog näeb ette kahe osapoole aktiivse osalemise (vastused küsimustele, toetavad sõnad, nõusolek, pea noogutamine);
  • peegeldamine - poosi või žesti kordamist tajutakse alateadlikult sarnasusena;
  • vastu pidama vastase emotsioonidele - suhtuma negatiivsusse või ärritusse rahulikult, kuid osalusega;
  • näoilmed - sõbralik naeratus, rõõmsameelne hääl tekitavad sõbraliku reaktsiooni.

Aktiivsed kuulmisreeglid.

Arendusharjutused

Oskuste arendamist harjutatakse rühmatundides või koolitatakse suhtlemistehnikaid. Saate ise tehnikat omandada, piisab sellest, kui harjutate iga päev erinevate inimestega rääkides.

Soovitatavad on järgmised harjutused:

  1. Süvenege ettevaatlikult teise inimese kõnesse, püüdes samal ajal vältida mõtteid, mis pole seotud vestluse teemaga.
  2. Dialoogis räägib üks inimene möödunud päevast, teine ​​rakendab aktiivse kuulamise keelelisi ja mitteverbaalseid meetodeid, arendab vestlust. Oluline on tabada vestluskaaslase emotsioone, neid õigesti nimetada. Seejärel jagab esimene osaleja oma muljeid (milliseid tehnikaid rakendati, mis ei töötanud, põhjustasid tagasilükkamist).
  3. Osaleb 3 inimest. Kõik lugesid samal ajal ette erinevaid tekste, samal ajal kui iga osaleja peab kuulma ja mõistma kahe teise inimese loetu tähendust.
  4. Rühmale inimestele antakse paberilehed fraasi kirjaliku algusega, mille osaleja peaks ette lugema ja meelevaldselt oma mõtet jätkama (leiutama või tõtt rääkima). Teised määravad tema kõne ja näoilme abil kindlaks, kas see lugu oli tõsi. Ülesanne õpetab siirust väljendama erineval viisil.

Aktiivse kuulamise tehnikad.

Näited aktiivsest kuulamisest

Psühholoogias kasutatakse empaatilist kuulamist kogu teraapia vältel. Tehnika lõdvestab klienti, aitab psühholoogil probleemi kõnevoolust isoleerida, suunata vestlus kõrvalt lahkudes. Samade võtetega suunatakse klient otsuseid langetama, vastuseid otsima.

Laste kasvatamisel on vajalikud tehnikad, mis aitavad lapsel usaldada, emotsioonidega toime tulla ja negatiivsetest kogemustest üle saada. See tehnika tekitab vanemate ja laste vahel sügava usalduse. Abikaasasuhetes aitab aktiivne kuulamine kaasa konfliktide lahendamisele, parandab mõistmist.

Ärisuhtluses kasutatakse seda tehnikat tõhusate läbirääkimiste pidamiseks, kui see on vajalik partnerluste loomiseks. Ajakirjanduses kasutatakse intervjuude ajal empaatiavõtteid, et panna intervjueeritav rääkima ja võitma..

Müügis on aktiivne kuulamine ostja abistamiseks vajalik: tee valik, kiire ja otsene. Samuti kasutatakse tehnikat vastuväidete, keeldumiste väljatöötamiseks.

Kuulamise tüübid ja võtted

Aktiivse ja passiivse kuulamise erinevus. Empaatiline kuulamine konfliktiolukordades. Äriläbirääkimiste pidamise reeglid. Parafraseerimise kasutamine pausides. Tähelepanu vestluskaaslasele ja emotsioonide kontroll. Mitteverbaalne suhtlus.

PealkiriPsühholoogia
Vaadetest
KeelVene keel
Kuupäev lisatud21. juuni 2016
faili suurus25,4 tuhat
  • vaata teose teksti
  • teose saate alla laadida siit
  • täielik teave töö kohta
  • kogu sarnaste teoste loetelu

Saada oma hea töö teadmistebaasi on lihtne. Kasutage allolevat vormi

Üliõpilased, kraadiõppurid, noored teadlased, kes kasutavad teadmistebaasi õppetöös ja töös, on teile väga tänulikud.

postitatud http://allbest.ru

Kuulamise tüübid ja võtted

1. Aktiivne kuulamine. Aktiivse kuulamise tehnikad

2. Passiivne kuulamine. Passiivse kuulamise reeglid

3. Empaatiline kuulamine

4. Praktilised harjutused

5. Mehrabjani küsimustik "Inimese empaatiavõime uurimine"

Väide, et kuulamine on produktiivse suhtluse kõige olulisem tingimus ja tagatis, näib olevat igapäevane tõde. Suhtlemine kulgeb aga sageli vastavalt skeemile: üks partneritest räägib, teine ​​parimal juhul ootab vaikides oma kõnes puhkust ja niipea, kui lõpetab rääkimise, hakkab rääkima oma probleemidest.

Halvimal juhul võite seda tegema hakata puhkust ootamata, s.t. katkestades vestluskaaslase. Kas soovite sellises olukorras jätkata suhtlemist? Vaevalt. Miks inimesed nii sageli kurdavad, et vestluses teised neid "päriselt" ei kuula? Ja millise naudingu saame suhtlemisest inimesega, kes mõistab meid hästi ja meil on tunne omaenda tähtsusest, vajadusest. Mida tähendab kuulata "päriselt"?

Fakt on see, et kuulamine pole lihtsalt vaikus, see on keerulisem protsess, mille käigus tekib vastastikuse mõistmise ja suhtlemise tunne. Kuulamist on mitut tüüpi: aktiivne, passiivne, empaatiline.

1. Aktiivne kuulamine. Aktiivse kuulamise tehnikad

Aktiivne kuulamine on omamoodi see, kui teabe peegeldus on esimene. Seda tüüpi kuulmist on hea kasutada nii äriläbirääkimiste olukorras kui ka konfliktiolukordades, kui partner käitub agressiivselt, näitab oma paremust. See on ka hea viis rahuneda ja ärilainele häälestuda, kui teil on soov sellest üle saada, tekkida konflikt. Spetsiaalsed aktiivse kuulamise tehnikad, mida iga inimene saab valdada, on selgitus, parafraas, kokkuvõte.

Selgitus on pöördumine kõneleja poole, et saada selgitusi. Selle tehnika põhiolemus on see, et kui tekib arusaamatus või ebaselgus, esitab kuulaja “täpsustavaid” küsimusi (kas ma sain õigesti aru, et...? Mida mõtlete...? Kas oskate seletada...? Jne.) Selgitus on olukordades kasulik :

1. Probleemide lahendamine perekonnas või tööl, kui peate välja selgitama vestluspartneri seisukoha.

2. Kui partner räägib ebaühtlaselt ja selgitavad küsimused aitavad tal probleemi olemust selgemalt selgitada.

3. Selgitus näitab kõnelejale, et teda kuulatakse, ja annab talle enesekindlust.

Selgituse kasutamisel tuleb järgida teatavaid reegleid:

Kasutage selgitamiseks ülalnimetatud võtmefraase.

Vastused peaksid olema seotud ainult vestluspartneri öelduga, kuid ei tohiks sisaldada hinnangut tema käitumise või kõne kohta.

· Tuleb proovida mitte esitada küsimusi, mis nõuavad ühesilbilisi „jah - ei” vastuseid (vestluspartneril võib olla tunne, et teda küsitletakse). Küsimus peaks võimaldama inimesel edasi rääkida ja teie - jääda kuulajaks.

Parafraas - vestluskaaslase mõtete väljendamine oma sõnadega (tahad öelda... mõtled... jne). See tehnika aitab veenduda, et olete vestluspartneri tähendused õigesti "dekodeerinud". Parafraas on peaaegu universaalne tehnika. Seda saab kasutada nii ärivestluses kui ka isiklikus suhtluses. Kuid see on eriti tõhus järgmistel juhtudel:

1. Äriläbirääkimiste ajal, kui on vaja täielikult mõista partneri huve, ettepanekuid, seisukohta.

2. Konfliktiolukordades, kui enne argumentide "vastu" väljendamist kordate vestluspartneri ideed oma sõnadega. Nähes, et nad teda kuulavad ja püüavad aru saada, pöörab inimene suurt tähelepanu ka teie sõnadele, püüab tagasi anda psühholoogilise "pluss".

3. Olukorras, kus oleme vestluse teemas halvasti orienteeritud. Selle tehnika oskuslikuks omandamiseks saate üsna pikka aega pidada mis tahes teema vestlust, jättes mulje pädevast inimesest (teie vastused on ju vestluskaaslase enda mõtted).

4. Parafraas ei anna võimalust kuulaja tähelepanu vahetada ja vestluspartneril on võimalus veenduda, et nad kuulavad ja püüavad mõista.

Reeglite parafraseerimine:

· Parafraasi võib alustada järgmiste fraasidega: Kui ma sain sinust õigesti aru... Parandage mind, kui ma eksin... Teisisõnu, te arvate... jne.

Parafraseerides peate keskenduma sõnumi tähendusele, mitte emotsioonidele.

Parafraasi jaoks peaksite kasutama vestluspartneri kõige olulisemaid mõtteid, mitte kõike järjest kordama.

· Parafraseerimine on asjakohane, kui vestluskaaslane tegi pausi, kuid ei häiri teda, sest see ajab inimese segadusse ja ärritab.

Kokkuvõtted on kokkuvõtted. Selle tehnika olemus on see, et võtame oma sõnadega kokku vestluspartneri peamised mõtted. Jätkamine on partneri kõne "kokkuvolditud" kujul. Kõige sobivam on seda tehnikat kasutada järgmistes olukordades.

1. Ärikohtumistel, mis võimaldab teil mitte muuta neid lõpututeks vaidlusteks.

2. Sama probleemi pikema arutelu olukorras, kui aeg-ajalt on vaja vestluse üks osa kokku võtta ja visata sild järgmise juurde.

3. Kui teil on vaja väljendada lahkarvamust kellegi seisukohaga, saate kõigepealt selles kõige olulisema esile tõsta, kokku võtta ja seejärel vastuargumente anda.

4. Kokkuvõtte abil saate aidata vestluskaaslasel oma mõtteid selgelt sõnastada ja isegi oma avalduses varjatud ideid arendada, tekitades inimesel tunde, et ta ise jõudis selle mõtteni.

Kokkuvõtlikud reeglid:

· Kokkuvõtteks võite kasutada fraase: Seega, peamine... Nii et pakute välja... Oma põhiidee, nagu ma aru saan... Kui võtate kokku kõik öeldu... jne..

Erinevalt vestluspartneri kõiki mõtteid kordavast parafraasist tähendab kokkuvõtte tegemine ainult tema peamise mõtte väljatoomist.

Aktiivse kuulamise tehnika kasutamisel on levinud viga reeglite ametlik järgimine vestlust tegelikult kajastamata. Inimene esitab "vajaliku" küsimuse, kuid jätab vastust kuulamata edasi oma argumentide väljatöötamise, ignoreerides tegelikult vestluspartneri seisukohta.

Aktiivne kuulamine ei toimi, kui vestluspartner on emotsionaalses erutusseisundis. Samal ajal ei ole ta võimeline jäädvustama vestluse sisu ja kontrollima oma emotsioone. Ta peab rahunema, jõudma emotsionaalse tasakaalu seisundisse. Sellistel juhtudel on passiivne kuulamine efektiivne..

2. Passiivne kuulamine. Passiivse kuulamise reeglid

Passiivne kuulamine on ilma analüüsita kuulamine, mis võimaldab vestluspartneril sõna võtta. See seisneb võimes tähelepanelikult vaikida. Tähtis on inimest lihtsalt kuulata, andes talle teada, et ta pole üksi, et sa kuulad teda, mõistad ja oled valmis toetama. Teilt nõutakse vaid vestluskaaslase kõne kulgemise toetamist, andes talle võimaluse sõna võtta.

Samal ajal on tõhusad "uh-reaktsioonid": "jah-jah", "hästi-hästi", "uh-uh-huh", "muidugi" jne. Probleem on selles, et äärmiselt põnevas seisundis oleva inimese emotsionaalne seisund on nagu pendel: olles jõudnud emotsionaalse intensiivsuse kõrgeimasse punkti, hakkab inimene "laskuma", rahunema. Siis kasvab tema tunnete tugevus uuesti, jõudes kõrgeima punktini. Kui te sellesse protsessi ei sekku, ärge pendlit "kiigutage", siis pärast väljaütlemist inimene rahuneb ja saate jätkata võrdset suhtlemist.

Kui passiivne kuulamine on efektiivne lisaks vestluskaaslase emotsionaalse ülepaisutamise olukorrale?

Esiteks, kui vestluspartner soovib väljendada oma suhtumist millessegi. Näiteks planeerimiskoosolekul või uue töötaja palkamisel. Siinkohal on asjakohane alustada küsimusega, mis nõuab laialdast vastust: "Mida te sellest arvate?", "Miks soovite meiega koostööd teha?" jne. Selline ärakuulamine on eriti soovitatav ärilistel läbirääkimistel, kui on oluline mõista, mida klient soovib..

Teiseks konfliktiolukorras, kui vestluspartner soovib arutada pakilisi probleeme. Siis on mõistlikum mitte sekkuda, lubades vestluspartneril sõna võtta ja seejärel jätkata probleemi arutamist.

Kolmandaks, kui vestluspartneril on raskusi oma tunnete väljendamisega. Selles olukorras on kasulik kasutada selliseid puhverlauseid nagu: „Kas olete millegi pärast mures?“, „Näete välja nagu õnnelik inimene! Midagi juhtus? " jne.

Lõpuks on passiivne kuulamine mõnikord kasulik ka alluvatega rääkides. Inimesed kõhklevad ülemustega rääkimisega sageli. Toetavad fraasid näitavad vestluspartnerile, et nad on huvitatud tema arvamusest ja tunnetest.

Passiivne kuulamine pole lihtsalt vaikus, see nõuab kuulajalt palju tööd. Ja siin on kasulik teada mitmeid nõudeid..

· Mitte sekkumine. Täpsustavaid küsimusi ei tohiks esitada. Parimal juhul eiratakse mis tahes fraase ja halvimal juhul - see põhjustab agressiivset reaktsiooni (lõppude lõpuks takistate tal esinemist).

· Ära ole vait, sest kurt vaikimine tekitab ärritust ka iga inimese puhul. Peate vaikima, st kasutades ülalmainitud lühikesi vihjeid, mitteverbaalsed vahendid (vt 9. teema) saadavad inimesele signaale, et te teda kuulate, justkui kutsudes teda edasi rääkima..

· Ärge proovige oma partnerit hinnata, tema sõnu või käitumist nõu anda ega kommenteerida. Peaksite tegutsema käsnana, mis neelab kõike, mida vestluspartner ütleb, ilma teavet analüüsimata ja valimata.

· Ärge rahustage oma partnerit selliste lausetega nagu: "Rahune maha, kõik saab korda." jne. Inimesele võib tunduda, et tema probleemi alahinnatakse, kuid teda ei mõisteta.

Kui teie partneri negatiivsed emotsioonid on suunatud teile, pole peamine nakatuda nendega, mitte reageerida isiklikult, mitte langeda vestluspartneriga samasse seisundisse, vastasel juhul provotseerite vägivaldse konflikti probleemi lahendamata.

Kuid passiivne kuulamine pole alati tõhus ega asjakohane. Usume sageli, et teised on valmis rääkima alati, kui oleme valmis neid kuulama..

Teiselt poolt satume mõnikord olukordadesse, kus meil lihtsalt pole võimalust teist inimest kuulata (pole aega, palju asju teha või lihtsalt rikutud meeleolu). Kas siis on alati vaja inimest lihtsalt kuulata, säilitades tema kõne voolu? Kindlasti mitte.

Passiivne kuulamine pole vastuvõetav, kui:

- Vestluspartneril pole soovi rääkida (erinevatel põhjustel).

- Kui on oht meie positsiooni vääralt tõlgendada (kui te pole vestluskaaslasega nõus).

- Kui kõneleja ootab teilt kaalukamat tuge kui lihtne nõusolek.

- Kui passiivne kuulamine on teie huvidega vastuolus või teise inimese lobisemine tekitab ärritust. Sel juhul on parem öelda jutukõnele: "Vabandust, mul on nüüd kiire, räägime hiljem" või "Noh, mis on peamine?" ja nii edasi.

Üldiselt kaaluvad passiivse kuulamise eelised üles selle puudused ning kogemused ja terve mõistus viitavad selle sobivusele konkreetses olukorras..

Kui mõelda, miks me kellelegi oma probleemidest räägime, saab selgeks, et ilmselt on peamine mõista, jagada meiega kogemusi ja tundeid, mida kogeme. Hea kuulaja saladus peitub vestluspartneri tunnete mõistmises, temasse kaasaelamises. See on selline kuulamine, mida psühholoogid nimetavad empaatiliseks. See on kuulamise kõrgeim tase.

See põhineb empaatiavõimel. Empaatia on empaatia teise inimese vastu, eriline viis vestluspartneri mõistmiseks, soov tema probleemidele emotsionaalselt vastata. Suhtluspartneri olukord pole niivõrd läbimõeldud, vaid tuntav. See "tunne" vestluskaaslase probleemile avab ukse avameelseks vestluseks, näitab, kui sügavalt me ​​teda mõistame, annab kindlustunde, et saate avada oma partneri kõige intiimsema.

Arvatakse, et naised on empaatilisemad kuulajad kui mehed. Kuid see sõltub sellest, kuidas suhtute empaatiasse. Kui rääkida vestluspartneri seisundi mõistmise võimest, siis selles osas on naistel ja meestel peaaegu võrdsed võimalused. Kuid oskuses väljendada oma mõistmist ja empaatiat väliselt on naised meestest üle. Siit ka mulje, et naised on empaatilisemad kuulajad.

Empaatilises kuulamises nad ei anna nõu, ei püüa esinejat hinnata, ei kritiseeri ega loenguid. Seda tüüpi kuulamist ei tohiks vaadelda kui iseseisvat tehnikat, vaid kui eesmärki, mille poole püüelda. Selle olemus ei seisne mitte mõne tehnika, trikkide või reeglite valdamises, vaid sisemises suhtumises vestluspartneri sügavasse ja täielikku mõistmisse. Empaatilise kuulamise jaoks on siiski mitmeid reegleid, mida tuleks järgida..

1. Tuleb häälestuda kuulamisele, unustades korraks oma probleemid, loobudes valmis suhtumisest ja eelarvamustest vestluspartneri suhtes.

2. Rõhk nihkub teabe sisult (nagu aktiivsel kuulamisel) vestluspartneri emotsionaalsele seisundile.

3. Rääkides vestluskaaslase sõnadele, on vaja näidata, et tema tunnet ei mõisteta, vaid ka aktsepteeritakse.

4. Tuleb meeles pidada, et empaatiline kuulamine ei tähenda partneri käitumismotiivide või tema tunnete põhjuste tõlgendamist. Peamine on nende tunnete kajastamine. Seetõttu on sellised fraasid nagu: "Ma arvan, et sa oled midagi...", "Mul on tunne, et sa tunned...".

5. Vastustes tuleks arvestada vestluspartneri tunde intensiivsusega. Kui kirjeldate tema seisundit teisiti, kui ta ise seda tunneb, võib see ärritada ja protestida: „Ärritage, aga te ei saa millestki aru! Ma olen lihtsalt meeleheitel! ".

Saate vestluskaaslast mõista:

Vastavalt sõnadele, mida ta kasutab: ebameeldiv, vastik, vastik, mõrvarlik jne..

Mitteverbaalsete reaktsioonide abil: žestid, näoilmed, intonatsioon, poos.

Analoogia põhjal (mida ma tunneksin end sellises olukorras).

3. Empaatiline kuulamine

Empaatiline kuulamine on kasulik konfliktiolukordades. Kui demonstreerite inimesele, et mõistate tema tundeid, vaibub emotsionaalne intensiivsus kahtlemata ("Ma näen, et olete sellest olukorrast väga ärevil ja vihkate tunda, et te ei saa mulle alati lootma jääda, kuid saate aru...") aktiivne passiivne empaatiline kuulamine

Kui inimest piinab isiklik probleem ja ta soovib seda jagada ja mõistmist leida, on ka empaatiline kuulamine asendamatu. Selline kuulamine aitab kõnelejal oma emotsionaalsest seisundist täielikumalt aru saada ja see on juba kriisist ülesaamise algus. Ja lisaks ärge unustage, et teid peetakse suurepäraseks vestluskaaslaseks ja püüate teiega suhelda..

4. Praktilised harjutused

Harjutus "Katkine telefon": Harjutuse käik on soovitav salvestada magnetofoniga või filmida videokaameraga. Kõik osalejad lähevad uksest välja. Peremehe kutsel sisenevad nad ükshaaval. Igale sissetulevale antakse juhis.

Juhis: kujutage ette, et olete saanud telefonisõnumi, mille sisu tuleb edasi anda järgmisele rühma liikmele. Peamine on sisu täpne ja täpne kajastamine.

Saatejuht loeb telefonisõnumi teksti esimesele osalejale, kes peab selle edastama järgmisele jne. Kui täitmise käigus vähendatakse teksti nii palju, et selle edastamine muutub liiga lihtsaks, loeb saatejuht teksti järgmisele osalejale uuesti.

Tekst: helistas Ivan Ivanovitš. Ta palus mul öelda, et ta viibib rono juures, sest nõustub hankima töökodadele uued imporditud seadmed, mis pole siiski paremad kui kodumaised seadmed. Ta peab naasma kella 17-ks, õpetajate nõukogu algusesse, kuid kui tal pole aega, siis peab ta õppealajuhatajale ütlema, et peab muutma esmaspäeva ja teisipäeva gümnaasiumitundide kava, lisades sinna veel 2 tundi astronoomias..

Pärast harjutuse lõpetamist kuulavad rühma liikmed linti ja analüüsivad kuulamise iseärasusi (kuidas asjatundmatu kuulamine võib edastatud teavet moonutada).

Kuulamisharjutus. Kõik osalejad on jagatud 2 võistkonda. Loosi abil otsustatakse, milline meeskond hõivab ühe alternatiivse positsiooni.

Näiteks: üks võistkond on mõeldud klasside õpilaste tasuta osalemiseks, teine ​​on vastu. Meeskonnaliikmed väljendavad oma argumente kordamööda. See, kelle kord on rääkida, peab kuulama eelmist inimest, reageerides "jah", ja pärast argumentide esitamist esitama selgitava küsimuse, kui see polnud selge, või kasutama parafraasi, kui kõik on selge.

Argumente oma meeskonna kasuks võib hakata esitama pärast seda, kui eelmine kinnitas, et temast saadi õigesti aru.

Ülejäänud veenduvad, et on olemas parafraas, mitte aga mõtte areng ja ei omistata seda, mida avalduses polnud.

Analüüs: milliseid raskusi õppuse käigus ette tuli? Kas on olnud kordi, kus parafraas aitas positsiooni selgitada? Kes oli süüdi selles, et partnerid üksteist ei mõistnud - see, kes rääkis või kuulas? Ja nii edasi.

Harjutus "Diplomaatia": osalejad töötavad kahekesi. Teie vahel tekkis huvitav vestlus. Kuid ühel vestluspartneril on kiire ja ta peab vestluse katkestama, teine ​​aga tahab jätkata. Kuidas olla? Püüdke sellest olukorrast välja tulla, vestluspartnerit solvamata.

Harjutus "Ilmutus": Harjutus viiakse läbi kolmes etapis. Osalejad töötavad kahekesi.

1. etapp. Ühte partnerit kutsutakse rääkima nende raskustest suhetes teiste inimestega, hirmudest, eelarvamustest, kahtlustest.

Teine kuulab tähelepanelikult, kasutades aktiivset, passiivset või empaatilist kuulamistehnikat:

2. etapp. Esineja kommenteerib kuulamiskäitumist.

3. etapp. Kuulaja kordab oma sõnadega kõike, mida ta kõnelejast kuulis, ja noogutaja väljendab nõusolekut või lahkarvamust.

Juhi märguandel vahetavad partnerid rolle. Pärast lõpetamist - muljete vahetamine rühmas.

Harjutus "Tunnete kajastamine": osalejad jagunevad paaridesse. Paari esimene liige lausub emotsionaalselt laetud fraasi. Teine - kordab oma sõnadega kuuldu sisu (parafraas). Siis püüab ta kindlaks teha tunnet, mida partner koges rääkimise hetkel (tunnete peegeldus) Partner hindab mõlema peegelduse täpsust. Siis - rollivahetus.

Harjutus "Empaatia": kõik osalejad istuvad ringis. Üks ütleb emotsionaalselt laetud fraasi. Ülejäänud rühm nimetab kordamööda tunnet, mida kõneleja nende arvates väljendada üritab.

Harjutus “sa oled igatahes suurepärane, sest...”: osalejad töötavad kahekesi. Paari esimene liige ütleb: "Ma ei meeldi neile, aga mis...". Teine, olles kuulanud, peaks reageerima, alustades sõnadega: "Te olete nagunii suured, sest...".

Seejärel vahetavad partnerid rolle. Lõpus korraldatakse grupiarutelu: kes ei saanud või kellel ei olnud aega tuge pakkuda ja miks. Kuidas saaja tundis.

5. Mehrabjani küsimustik "Inimese empaatiavõime uurimine"

Empaatia on meil kõigil lapsepõlvest peale. Kuid vanusega kaasatakse seda mehhanismi üha vähem taju. Järk-järgult kaotame oma ainulaadse võime mõista teisi inimesi, asendades selle stereotüüpidega. Kavandatav tehnika võimaldab teil tuvastada oma loomupärase empaatiavõime, tundlikkuse, tundlikkuse vestluspartneri seisundite suhtes.

Juhised. Iga alltoodud väite puhul märkige kokkulepe "+" -ga ja lahkarvamus "-" -ga.

1. Mul on kurb, kui näen, et kogemata ettevõttesse sattunud inimene on üksi.

2. Inimesed on tundlikumad kui loomad.

3. Mind häirivad sageli inimesed, kes oma tundeid näitavad..

4. Mind häirib see, kui õnnetud inimesed tunnevad endast kahju.

5. Kui teistel ilmnevad närvilisuse tunnused, muutun ka mina närviliseks..

6. Ma arvan, et on rumal kõigil ristmikel oma õnne pärast karjuda.

7. Võtan oma sõprade probleeme südamesse.

8. Vahel liigutavad mind sügavalt armastuslaulu sõnad..

9. Mul läheb meelest ära, kui pean inimestele halbu uudiseid rääkima.

10. Mu tuju sõltub väga teistest.

11. Enamik välismaalasi kohtub külmade, emotsioonideta inimestena..

12. Inimestega suhtlemisega seotud ametitest eelistaksin sellist, kus saaksid inimesi otseselt aidata.

13. Ma ei kaota oma tasakaalu, kui mu sõber kaob.

14. Mulle meeldib vaadata, kuidas inimesed kingitusi lahti pakivad..

15. Üksildased inimesed on ilmselt ebasõbralikud.

16. Inimesi nutmas nähes ajab mind tasakaalust välja.

17. Mul on hea meel mõnda laulu kuulates.

18. Mind köidavad tõesti kirjanduskangelaste kogemused..

19. Ma vihastan, kui näen, et kedagi halvasti koheldakse..

20. Saan rahulikuks jääda ka siis, kui kõik on ärritunud..

21. Kui sõbrad hakkavad oma probleemidest rääkima, üritan vestluse teisele teemale suunata.

22. Kellegi teise naer ei ärrita mind.

23. Mõnikord lõbustab mind kinos publiku nutt ja ohkamine.

24. Ma kaotan meelerahu, kui teised on millegi poolt rõhutud.

25. Mul on raske mõista, miks pisiasjad võivad inimesi nii häirida.

26. Teiste tunded tavaliselt minu tehtud otsuseid ei mõjuta..

27. Mul on väga raske näha loomade kannatusi.

28. Raamatu või filmi tõsiselt võtmine on rumal..

29. Ma ärritun, kui näen abituid vanu inimesi.

30. Teiste inimeste pisarad tekitavad minus rohkem ärritust kui kaastunnet.

31. Olen filmidest väga sõltuvuses.

32. Tihti leian, et suudan jääda rahulikuks ka siis, kui kõik on ärritunud..

33. Väikesed lapsed nutavad mõnikord ilma põhjuseta.

Küsimustiku võti:

"+" Märgiga avalduste numbrid: 1, 5, 7, 8,9,10, 1,14,16,17,18,19,25,27,29,31.

Märkusega "-" väljavõtte numbrid: 2,3,4,6,11,13,15,20,21,22,23,24,26,28,30,32,33.

Summeeritakse võtmega vastuste arv. Empaatia tase avaldatakse järgmise tabeli järgi.

Konsultatsioon „Konfliktide lahendamine. Aktiivne passiivne kuulamine "

Julia Belova
Konsultatsioon „Konfliktide lahendamine. Aktiivne passiivne kuulamine "

Aktiivne kuulamine

Aktiivne kuulamine on tõhus viis toetada teist inimest tema probleemi lahendamisel. Sellisel juhul saavad vanemad kasutada aktiivset kuulamist, et aidata lastel rasketest olukordadest ise väljapääsu leida..

Aktiivse kuulamise esimene etapp on lapse sõnumi õige tõlgendamise etapp, see tähendab, et vanema ülesanne on pärast lapse sõnumi kuulmist õigesti mõista, mis pani teda täiskasvanu poole pöörduma. Edasi pöördub vanem aktiivselt last kuulates tema juurde vestluses tema öeldu juurde, samal ajal määrates (verbaliseerides) oma tundeid ja demonstreerides soovi last mõista.

Aktiivsed kuulmisreeglid:

1. Täiskasvanu peab tahtma last kuulata (on vaja näidata oma soovi kuulata, võtta selleks aega, vabaneda muudest asjadest).

2. Täiskasvanu peaks aktsepteerima lapse tundeid sellisena, nagu need ilmuvad, hoolimata sellest, kui erinev see võib olla sellest, mida täiskasvanu arvab, et laps peaks tundma.

3. Täiskasvanu peab mõistma, et lapse tunded pole igavesed, need muutuvad ise, eriti kuna aktiivne kuulamine aitab negatiivsetel tunnetel avalduda ja viib järk-järgult selleni, et nad kaotavad oma agressiivsuse.

4. Täiskasvanu peab uskuma lapse võimesse probleemiga ise toime tulla - ainult siis saab vanem olla lapsele kasulik.

5. Lapse sõnumi tähenduse õigeks mõistmiseks ja probleemiga toimetulemiseks peab täiskasvanu aktsepteerima lapse "tugiraamistikku", vaatama probleemi lapse pilgu läbi.

Aktiivse kuulamise korraldamine:

1. Tuleb pöörata lapsele näkku, valida mugav asend ja kaugus (näiteks "silmast silma" koos kogu oma asendiga, näidates lapsele oma näoilmetega, et täiskasvanu on valmis teda kuulama..

2. Ära esita ärritunud, ärritunud lapsega rääkides lisaküsimusi. Täiskasvanute vastused peaksid olema jaatavad, väljendama mõistmist ja empaatiat.

3. On vaja hoida pausi, mitte kuritarvitada oma seisukohtade väljendamist. See aeg kuulub lapsele - ta võib mõelda midagi lisada.

4. Lapsele vastates peaksite kordama, kuidas täiskasvanu juhtunust aru sai, ja tähistama lapse tundeid sõnaga.

5. Lapsel on õigus katkestada arutelu, kui ta seda soovib. See ei tähenda, et probleem jääb lahendamata - võib-olla pärast vajaliku mõistmise ja heakskiidu saamist jätkab laps ise lahenduse otsimist ning mõne aja pärast teatab ta täiskasvanule, et probleem on lahendatud.

Aktiivse kuulamise kasutamise tulemused:

- laste negatiivsed kogemused kaovad või nõrgenevad;

- veendudes, et täiskasvanu on valmis kuulama ja saab aru, hakkab laps endast üha enam rääkima ja siis võib isegi ühes vestluses avaneda laste probleemide "sasipundar";

- laps õpib oma probleeme ise lahendama ja vanemad on veendunud, et ta on selleks võimeline;

- laps hakkab aktiivset kuulamist ise kasutama suhtlemisel erinevate inimestega;

- laps mõistab ja aktsepteerib neid probleeme, mis on lahendamatud (näiteks armastatud looma surm). Aktiivse kuulamise kaudu saab ta vähemalt väljendada oma tundeid, saada täiskasvanu heakskiidu ja mõista, et vanem on valmis temaga oma raskusi jagama;

- vanemad muutuvad tundlikumaks lapse tunnete ja murede suhtes, näevad paremini, kuidas ja millest laps end halvasti tunneb.

"Passiivne kuulamine":

kuidas muuta see tõhusaks suhtlemisviisiks

Väärikus Võimaldab lapsel rääkida

Kui... ärge vaikige (teie "kurtide" vaikus tekitab elevil lapsel täiendavat ärritust);

Ärge esitage täpsustavaid küsimusi (see võib kõnelejat ärritada ja pahaks panna);

Ärge öelge: "Rahunege, kõik saab korda" (võib põhjustada kõneleja pahameelt, kuna ta arvab, et tema probleemi on alahinnatud)

Peate... • Vaadake vestluspartnerit (hoidke silmsidet);

• Näita üles huvi (miimika - huvitatud näoilme, pantomiim - noogutamine või pead vangutamine);

• Kasutage suulisi reaktsioone, see tähendab sõnu, mis näitavad teie osalemist vestluses (kõige vähem arenenud: "Jah, jah, jah, noh, noh, ikkagi, muidugi, oleks huvitav, kas peab, tõesti?", Täpsemaks,tüüp: "Olen huvitatud…; Tahaks kuulda...; Ma ei tea, aga tahaksin teada. Selliseid reaktsioone nimetatakse "võtmeteks uksele", sest need julgustavad ausat vestlust jätkama.

Ettevaatust! Verbaalsete reaktsioonide intonatsioon ja sisu ei tohiks olla hindavad, vaid peaksid olema neutraalsed, väljendades teie tähelepanu lapsele ja sellele, millest ta räägib.

Aktiivne kuulamine

Teened võimaldavad lapsel ületada negatiivsed kogemused ja lahendada nende probleem, kuna ta tunneb, et teda mõistetakse ja tema emotsioonid võetakse vastu sellisena, nagu nad on

Kui... Ärge katkestage (las ma räägin);

Ärge esitage täpsustavaid küsimusi (see võib lapses põhjustada ärritust ja pahameelt, lüüa ta mõttest välja);

Ära anna nõu;

Ärge hinnake kõneleja tegevust ja tundeid;

Ärge väljendage oma tundeid.

Peate... • Valige mugav konfidentsiaalne kaugus ja asend ("silmast silma", ilma füüsiliste takistusteta, üksteisest mugavas kauguses);

• Kasutage aktiivse kuulamise tehnikaid:

- kordamine (juhtunu lühijutustus);

- teabe täpsustamine (pooljaatav-poolküsiv, sõnadega „Tõenäoliselt,see juhtus nii:);

- kõneleja tunnete häälitsemine ("See peab olema ebameeldiv... see häirib... sa vihastasid selle pärast...");

- allteksti hääldamine (mille väljendamine teie arvates,tahtis öelda beebi: "Tõenäoliselt soovite... Võib-olla te ei soovi, nii et sina)

• Liituge lapse kogemustega („Ma saan aru... ma tunneksin end ka selles olukorras)

Ettevaatust! Vältige papagoimist (lihtsalt lapse sõnade kordamist);

Vältige diagnoosimist („Kõik on sellepärast, et...”)

Konfliktide lahendamise meetod "Mõlemal on õigus"

Mõlemad on õige meetodon mitmeid funktsioone:

- see põhineb aktiivse kuulamise ja "mina-sõnumi" meetoditel;

- see võimaldab teil lahendada konfliktsituatsiooni, valides konkreetse lahenduse, mis on mõlemale poolele vastuvõetav;

- see on üles ehitatud koostöö põhimõttele ja tänu sellele tekib olukord, kus laps on huvitatud ise koos täiskasvanuga tehtud otsuse leidmisest ja elluviimisest..

Sammude kasutustingimused

1. Konflikti olemuse äratundmine ja kindlaksmääramine

Tuleb valida aeg, mil laps pole millegagi hõivatud ja vanemad ise saavad oma ajast vabalt käsitseda - täiskasvanu teavitab last selgelt ja konkreetselt lahendamist vajavast probleemist;

- selgelt ja ausalt öeldes väljendab täiskasvanu “mina-sõnumit” kasutades oma tundeid;

- täiskasvanu paneb lapse mõistma, et ta vajab koostööd;

- aktiivset kuulamist kasutades annab vanem lapsele võimaluse rääkida, mis on tema probleem

2. Võimalike lahenduste väljatöötamine

Selle tulemusena kogutakse mitu võimalikku lahendust. Te ei saa lapsele survet avaldada ja pakkuda täiskasvanu väljatöötatud valmislahendusi.

Te ei saa tehtud ettepanekuid hinnata ega lapsele vihjata, milliseid lahendusi täiskasvanu peab vastuvõetavamateks või vastuvõetamatumateks.- täiskasvanu kasutab fraase: "Kuidas olla? Mõelgem koos “, et saada lapselt ettepanekuid;

- täiskasvanu kuulab lapse ettepanekuid;

- täiskasvanud inimene räägib ise,fraaside abil: "Sa suudad seda...", "Selle ma välja mõtlesingi:... ".

3. Alternatiivsete lahenduste hindamine

Selle tulemusena peaks jääma 2-3 võimalikku lahendust. Täiskasvanu peab ausalt väljendama oma suhtumist pakutud lahendustesse, arvestama lapse arvamusega.

- täiskasvanu kasutab fraase: “Mõelgem sellele, mis meile kõige paremini sobib? Milline lahendus näeb parem välja kui ülejäänud? ”;

- täiskasvanu annab hinnangu igale võimalikule lahendusele, kuulab ära lapse arvamuse.

4. Kõige vastuvõetavama lahenduse valimine Täiskasvanu jätkab läbirääkimisi, kuni lahendus on mõlemale poolele võrdselt rahuldav.

. - Täiskasvanu annab lapsele võimaluse väljendada oma suhtumist igasse järelejäänud otsusesse;

- täiskasvanu väljendab oma seisukohta;

- täiskasvanu rõhutab, et see otsus võib muutuda,kui vaja: "Proovime seda teha ja vaatame, mis juhtub"

5. Otsuse rakendamise viiside väljatöötamine Soovitav on lapsega lepingu täitmine ühiselt planeerida mõlemale poolele - Täiskasvanu arutab lapsega konkreetselt ja selgelt läbi mõlema poole kohustused lepingu täitmiseks.

6. Kontroll ja tulemuse hindamine Mõne aja pärast tasub selgeks teha, kas kõik on otsusega rahul. Võib tekkida uusi asjaolusid, mis nõuavad otsuse uuesti läbivaatamist. - täiskasvanu jälgib, kas laps täidab oma lepingu osa, kaasab lapse ise valitud lahenduse jälgimisse ja hindamisse.

Märge: Konfliktide lahendamine ei nõua alati kõigi 6 etapi läbimist. Menetluse kestus sõltub konflikti iseärasustest, täiskasvanu ja lapse suhtumisest sellesse, muudest asjaoludest.

Probleemid meetodiga "Mõlemad on õiged":

1. Laps võib näidata usaldamatust, võib keelduda rääkimast.Täiskasvanu käitumine peaks sellises olukorras olema järgmine:

- lükake probleemi lahendamine edasi (võib-olla valiti aeg või koht valesti või lapsel on “vale tuju”);

- kasutada aktiivset kuulamist;

- kasuta "I-message" ("Ma ei ürita sind sundida, kuid see probleem tuleb lahendada. Muidu tunnen ma pahameelt").

2. Ummikseis võib tekkida siis, kui kõigile vastuvõetavat lahendust pole võimalik leida.Sellisel juhul peaks täiskasvanu seda tegema:

- naaske 2. sammu juurde;

- ajada vestlus teist korda ümber;

- proovige mõista, mis takistab teid väljapääsu leidmisel (võib-olla on mõni sügavam probleem, mis last häirib, ja seejärel tuleks rakendada aktiivset kuulamist).

3. Võimalik on olukord, kui laps keeldub otsust täitmast või ei täida seda "unustuse tõttu". Sellisel juhul ei tohiks täiskasvanu kasutada karistusmeetmeid, suurendada lapsele survet, püüdes otsust rakendada. Näidake usaldust lapse vastu,kasutades:

- positiivse hinnangu ennetamine ("Olen kindel, et te ei unusta uuesti õiget asja tegemast");

- "Mina-sõnum" ("Ma ei eeldanud, et see juhtub. Ma olen ärritunud");

- aktiivse kuulamise meetod, mis võimaldab lapsel väljendada oma suhtumist olukorda;

- lapsele abi pakkumine lepingu osa täitmisel;

- ettepanek proovida leida uus lahendus.

"Hea raamat". Aktiivne õppetund teise noorema rühma vanematega programmi "Sotsiaalkultuuriline päritolu" raames. Tund viiakse läbi 3-4-aastaste laste arengut käsitleva raamatu "Hea raamat" põhjal Eesmärk: Pere suunamine laste vaimsele ja kõlbelisele kasvatusele.

Konsultatsioon "RDA vormid" (jätkamine) RDA vormid Esimene RDA vorm on täielik eraldumine toimuvast. Kõne puudumine. Võimetus last korraldada: püüdmine.

Konsultatsioon "Kuidas luule ilmus" On üks ilus Pärsia legend, mis ütleb, et luule tekitas armastus. Legend räägib armastusest.

Tunnitund "Konfliktide lahendamine klassiruumis" Eesmärk: klassis konfliktivabade suhete loomine üksteisele lugupidava suhtumise kasvatamise kaudu; õpetada konflikte hindama ja.

Konsultatsioon õpetajatele "Pidev hariv tegevus on üks vahend laste konfliktide lahendamisel" Head päeva, kallid minu lehe külastajad. Juhin teie tähelepanu harivale tegevusele noorima teise lastega.

Konsultatsioon vanematele "august" august august, august - rõõm lastele! Läheme suvemetsas jalutama. Vaarikates on küps magusus ja seened - ära arvesta! Kui palju mahlaseid marju.